Başkan Beyazgül'den İçme Suyuyla İlgili Önemli Açıklama;

Başkan Beyazgül'den İçme Suyuyla İlgili Önemli Açıklama

Şanlıurfa Şuski içme suyu ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül'den önemli açıklama...

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi genel Müdürlüğü tarafından kent geneline su verilmeye başlandı. Su Arıtma Tesisinde yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Beyazgül, kente bırakılan suyun içme amaçlı kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Selin vurduğu Şanlıurfa’da içme suyuna çamurun karışması nedeniyle tedbiren kesilen su sabah saatlerinden itibaren hanelere verilmeye başlanıldı.

SUŞKİ Genel Müdürlüğüne bağlı Su Arıtma Tesisinde analizleri yapılan ve çökertmede bekletilen su kullanım amaçlı şehre verilmeye başlandı. Musluklardan gelen şebeke suyu sadece kişisel ihtiyaçlar için olup içme suyu olarak kullanılmaması gerekiyor. İkinci bir açıklamaya kadar vatandaşların musluktan gelen şebeke suyunu içme suyu olarak kullanmamasına dikkat etmelidir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, ŞUSKİ Su Arıtma tesislerinde incelemelerde bulundu. Laboratuvar ve çökertme tesislerini gezen Başkan Beyazgül, su değerlerinin istenilen seviyeye ulaşması için çaba harcadıklarını söyledi.

BEYAZGÜL: İÇME SUYU İÇİN BİZİM YAPACAĞIMIZ AÇIKLAMAYI BEKLEYİN

Şebekeden verilen suyun içme olarak değil kişisel kullanım için verildiğinin altını çizen Şanlıurfa Beyazgül, ‘’İçme suyu olmasa, kullanım suyu ve hijyen suyu da olsa şehrimiz biraz rahatladı. Bu dönemde tabi ki bizlerde boş durmadık. Hem belediyemize ait hem de çevre illerden tanker takviyeleriyle kente genelinde belirlenen alanlara sularımızı ulaştırdık. Yaşanan sıkıntıyı azaltmış olduk. Bu çok önemliydi, en azından şehir susuz kalmadı. Sel felaketinin ardından şehirde pet şişelerle su dağıtımını yaptık.

AFAD’la koordinasyon halinde olduk ve birçok şehirden su yardımı yapıldı. Bizlerde çevre illerden su satın alarak vatandaşlarımıza dağıttık. Sel anından itibaren ekiplerimiz gece gündüz çalıştılar, uyumadılar. Personellerimizin bu gayretleri bu sıkıntının azalmasına neden oldu. Kentte ekmek sıkıntısı yaşanmaması için fırıncılar odası ile yaptığımız görüşme ile birlikte şehirde bulunan 200’ün üzerinde fırıncı esnaflarımıza su dağıtımı yaparak ekmek yapmalarını sağladık. Çünkü su olmadığı için ekmek olmayacaktı ve bu nedenle ekmeksiz kalmamak için fırıncı esnaflarımıza hızlıca su ulaştırdık. Bu felaketlerin üst üste gelmesi tabi ki hepimizi üzmüştür.

Gerek fırınların ekmek çıkarması noktasında onlara suyu sağladık gerekse tankerlerle şehrimize su sağlayarak sıkıntıyı azaltmak için 24 saat çalıştık. Çamurlu su kanallardan gelir gelmez buradaki sistemimiz alarm veriyor. ŞUSKİ’deki arkadaşlarımız tabi ki çok dikkatli hareket ediyorlar ve hemen kapakları kapatıyorlar. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu burada, İLBANK, DSİ ve ŞUSKİ’yi bir araya getirerek koordinasyonu sağladı ve bu koordinasyon sayesinde kente 40 saatte su verildi.

Bu koordinasyon olmasaydı, teknik bilgiler tamamlanmamış olsaydı bu çok daha uzun bir zaman alacaktı. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ya teşekkür ediyorum. Bu çalışmalar neticesinde arıtmaya gelen su temiz olmaya başladı. Çökertme işlemi ve laboratuvar ortamında yapılan analizlerde bu suyun içme suyu olarak kullanılmayacağını gösterdiği için ŞUSKİ bu suyu hijyen ve günlük işlerinizde kullanın içme suyu için de bizlerin yapacağı açıklamayı bekleyin’’ dedi.Kaynak:

İlgili Konular :
, , , , , , , , , , , , , ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum