Hacı birsen kentin altyapı sorunları çözülmeli.;

Hacı birsen kentin altyapı sorunları çözülmeli.

Şanlıurfa ...

Birçok tarihi ve turistik yere ev sahipliği yapan Şanlıurfa’da, yasakların kalkması ile birlikte kentte hareketlilik başladı.Tarihin sıfır noktası Göbeklitepe ve dünyanın en büyük doğal akvaryumu olan Balıklıgöl’e ev sahipliği yapan Şanlıurfa, turizm açısından önemli bir şehir. Tarihi açıdan birçok mekâna ev sahipliği yapmasına rağmen kentte altyapı ve tanıtım açısından yaşanan sorunlar, şehrin geri planda kalmasına sebep oluyor. Kentin altyapı ve turizminin gelişmesi ve sorunların çözülmesi için birçok konuya değinen Birsen Turizm Seyahat Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Birsen, “Şanlıurfa turizminde sıkıntılarımız var. Bu sıkıntıların olmasının nedeni fizibilite çalışmalarında kurumlar olarak uyum içinde çalışmıyoruz. Bunun nedeni de örneğin Urfa tanıtım günleri, Ankara ve İstanbul’da yapıldı bu tanıtımı belediye çok cüzi rakamlarla yaptı o yönden tebrik ediyorum. Ama bir taraftan turist geldiği zaman bilhassa Balıklıgöl’de yönetimin karışık olmasından dolayı Balıklıgöl kendi başına bir rezalet. Balıklıgöl yerleşkesi Eyyübiye’ye bağlı çöp kutuları bile yok.” dedi.
 
BİRSEN: “BALIKLIGÖL TEK ELDEN YÖNETİLMELİ”
Şanlıurfa’nın birçok tarihi yapısının Eyyübiye’de olması ve o bölgenin de altyapı ve görünüm açısından yeterli seviyede olmadığını bunun için çalışmaların yapılması için gerekli adımların el birliğiyle atılması gerektiğine dikkat çeken Hacı Birsen, “Ne yazık ki bu bir talihsizlik turizm bölgesi Şanlıurfa’nın en köhne olan yerlerinden Eyyübiye bölgesinde. Bu alanda yaklaşık 20 bin iş yeri mevcut fakat bu iş yerlerinden sadece 4 bininde ruhsat var. Belediye bu konuda görevini yapmıyor. Bizim Eyyübiye Belediyesinden istediğimiz şudur ki, temizlik ve kaldırım işgali sorununun çözülmesi bunu da gerçekleştiremiyorlar. Ayrıca valiliğimiz tarafından turizm bakanlığına yöneltilen alan yönetimi yasa tasarısını siyasilerimizin yani Ak Parti İl Başkanımızın, belediye başkanlarımızın hassasiyet gösterip bu durumu bir an evvel meclise göndermesi lazım ki Çanakkale ve Kapadokya gibi alan yönetimi ile tek elden yönetilirse burada başarıya ulaşabiliriz” dedi.
 
“İŞLETME PERSONELLERİ EĞİTİLMELİ”
Şanlıurfa’da bulunan birçok iş yeri ve restoranlarda çalışan personellerin eğitimsiz olması ve yabancı turistlerden fazla para almalarından, gerekli hizmeti de sunmamalarından dolayı, yerli ve yabancı turistler bu durumdan rahatsız. Bu gibi sorunlar ve şikayetlerin yaşanmaması için işletme personellerinin eğitilmesi konusunda uyarıda bulunan Birsen; “Turizm alanlarımızda personellerin tamamı eğitimsiz, iş yeri işletmecisi eğitimsiz, hijyen kesinlikle yok gelen insanlar buna bakıyor. Diğer önemli husus ise bölgedeki restoranlar, ciğer kebapçıları ve nargile kafe tarzı işletmelerinin personellerinin tamamının eğitilmesi lazım. Bunu Esnaf Odalar Birliği Başkanı bizzat bu konuya el atmaları lazım bu gibi restoranlara iş eğitimi verilmesi lazım” diye ifade etti. 
 
“DÜNYA GÖBEKLİTEPE’YE GELMEK ZORUNDA”
Tarihi açıdan büyük önem teşkil eden Göbeklitepe’nin bir alternatifinin olmadığını ve dünyanın dört bir yanından turistin geldiğini ifade eden Hacı Birsen, “Eyyübiye  bölgesi tarihi bir bölgemiz ama temizlik, düzen, hijyen konusunda sınıfta kalmış durumda. Bir gerçek vardır ki Maldivlerin, Havai Adalarının, Atlas Okyanusunun, Hint Okyanusunun alternatifi var ama Göbeklitepe’nin bir alternatifi yok. Dünya Göbeklitepe’ye gelmek zorunda ve geliyor. Bu fırsat elimizde varken bunun farkında olmayan en başta bölge belediyeleri, bölge esnaf birlikleri, belediye zabıta birimleri bunun farkında değil bizlerin bu gibi sorunları giderip bu duruma çözüm bulmamız lazım. Urfa tanıtım günlerine 168 bin lira İstanbul, Ankara’da masraf yaptık Urfa’yı tanıtmak adına getirdiğimiz insanları buraya getirip bu muameleye tabi tuttuktan sonra bir anlamı yok. Bu yapılan hizmetle belediyenin yaptığı hizmeti hiç ediyoruz. Ayrıca Urfa’daki kurumların Şanlıurfa’nın tanıtımına katkıda bulunması için gelecek için birlikte uyum içinde çalışıp bu işi burada akılla yönetmek lazım. Şahsi kin, koltuk kavgası, siyasi ranttan bir an evvel vazgeçmeliyiz” diye kaydetti. 
 
“OTEL YATIRIMCILARINI BEKLİYORUZ”
Şanlıurfa’da turizmin gelişmesi için gerekli kurumların el birliği ile çalışması gerektiğini dile getiren Birsen, “Gelişimin olması için en önemli olan şey eğitim. Eyyübiye bölgesindeki Balıklıgöl yerleşkesindeki alanın tamamen işletmenin kapıda müşteriye çığırtkanlık yapanından, müşteriden komisyon alanından, bakkalından, biber satanından hepsinin tamamen eğitim alması lazım. Burası Urfa’dır burası aşiret devletidir bu gibi durumlar bitti artık. Teknolojiyi kullanarak tüm birimlerimiz gerekeni yapıp Şanlıurfa’nın kalkınması için gerekeni yapmaları lazım. Turizm gönüllüsü olarak biz Urfa’da turizm adına elimizden geleni yaparak bizler her zaman iyinin yanında olacağız. Bizler Şanlıurfa’nı gelişimi için elimizden geleni yapacağız insanlar hazır olsun 2023 yılında otel kalmayacak o nedenle otel yatırımcılarını da bekliyoruz” şeklinde konuştu.
BİHA

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum