Tarihi Millet Hanı tahribata uğradı;

Tarihi Millet Hanı tahribata uğradı

Şanlıurfa'nın Topkapı Sarayı olarak görülen tarihi Millet Hanı, otel yapmak için kiralayan firma tarafından bir türlü tamamlanamayınca Valilik tarafından el kondu. Restorasyon ve olumsuz hava koşulları sonrası tarihi yapı zarar gördü....

Şanlıurfa'nın Topkapı Sarayı olarak görülen tarihi Millet Hanı, otel yapmak için kiralayan firma tarafından bir türlü tamamlanamayınca Valilik tarafından el kondu. Restorasyon ve olumsuz hava koşulları sonrası tarihi yapı zarar gördü.

Şanlıurfa'da yaklaşık yarım asırdır kentin tarihi kimliğine ve turizmine kazandırılması beklenen Millet Hanı'nda korkulan oldu ve bir türlü tamamlanamayan restorasyon çalışmaları sonrası tarihi handa yıkım yaşandı.

Osmanlı döneminde kentte inşa edilen ilk anıtsal yapı olması sebebiyle büyük önem taşıyan ve kimi zaman kışla, kimi zaman yetimhane, kimi zaman da ambar olarak kullanılan Millet Hanı, yüzyıllık tarihe ev sahipliği yapmasına rağmen hala hak ettiği değeri görmeyi bekliyor. Eski fotoğraflarda 2 katlı olduğu görülen ancak zamanla 2'nci katı tamamen yıkılan han, 1980 yıllarda Urfa Belediyesi tarafında odun pazarı ve marangozhane olarak kullanıldı. Daha sonra belediye tarafından da terk edilen han yaklaşık yarım asırdır kaderine terk edildi.

 

2 TONOZ YIKILDI

Mülkiyeti Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nde olan han için yıllar önce harekete geçildi ve 2008 yılında ihale edilerek kiraya verildi. Otel yapma düşüncesi ile "Türkiye'nin en büyük restorasyon projesi" olarak handa çalışma başlatıldı. Bir süre sonra el değiştiren ve Millet Hanı Yatırım Turizm Yatırım A.Ş.’ye devredilen handa yine çalışmalar yarım kaldı. 302 yataklı butik otel olarak tasarlanan ve maliyeti 64 lira olarak açıklanan projede de yol alınamadı. Yıllar geçti ama ne restorasyon tamamlandı ne de şehre tarihi bir otel kazandırıldı. Üstelik firma otopark yapma düşüncesi ile hanın ortasını kazdırdı. Otopark yapılmadığı ve üzerinden 4-5 yıl gibi süre geçtiği için kazılan bölge kış aylarında yağan yağmur, kar ve çıkan rüzgarlar derken toprak zamanla aşınıp kaydı. Toprak kaymasına bağlı olarak handaki 2 tonoz yıkıldı.


VALİLİK DEVREYE GİRDİ, YARGI SÜRECİ BAŞLADI

Kentin turizmini canlandırmak, Şanlıurfa’yı Türkiye’deki önde gelen kültürel ve tarihi turizm destinasyonu olarak kabul ettirmek amacıyla harekete geçen Şanlıurfa Valiliği yapmış olduğu araştırmalar sonucu handaki tahribatı tespit etti. Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya tarafından bir araştırma başlatıldı. Araştırmada suç duyurularının olduğu görüldü ve Valilik aracılığı ile Milli Emlak Genel Müdürlüğü ve ilgili kurullar devreye girdi. Handaki tahribat ve firmanın restorasyon anlaşmasının feshedilmesi için yargı süreci başlatıldı.


ÇETİNKAYA: MÜFETTİŞ GÖNDERİLDİ, SÖZLEŞME FESHEDİLDİ

"Osmanlı’nın Anadolu'da olan eserlerini eğer koruyamıyorsak bu ciddi bir vebal. Bu ülkeyi seven bu ülke için duyarlı olan herkes için bir vebal" diyen ve Ajans Urfa'ya açıklamalarda bulunan Vali Yardımcısı Çetinkaya, Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün Ankara'dan müfettiş gönderdiğini ve handa inceleme yapıldığı sonuç olarak da firma ile sözleşmenin feshedildiğini belirtti. Yasal sürecin devam ettiğini söyleyen Vali Yardımcısı Çetinkaya şöyle konuştu:

"Orada projeye aykırı imalatlar var. İkinci husus ise sözleşmede öngörülen süreçler şartlara uyulmadığı için fesih hakkı oluştuğu için Milli Emlak Müdürlüğü sözleşmeyi feshetti. Yani bu 1’inci aşama önemliydi ama tapuda tescilli olan irtifak hakkı olduğu için, irtifak hakkını da kiracı kendi gidip muvafakat etmediği sürece hemen maliyeye tekrar tescili mümkün edilemiyor. Kiracı da gitmedi dolayısıyla itirazlarını yaptı, bu süreci kısaltmak adına bunun tek yolu yarı tescilini yapmak. Bizlerde o süreci başlattık. Avukat arkadaşlarımız Milli Emlak’ın hazine avukatları süreci takip ediyorlar bizde bilgilendiriliyoruz süreç ile ilgili mahkeme devam ediyor. Bilirkişiye konu verildi. Mahkeme tarafından mahalinde keşif yapıldı. Önümüzdeki yakın tarihlerde yargı bir karar verecek. Ümit ediyoruz verilen karar bizim, vatan millet lehine dediğimiz karar olur. Bu noktada bizim acelemiz en başta da ifade ettiğim gibi tarihi mirasa sahip çıkabilmek onun daha fazla tahrip olmasına yıkılmasına yok olmasına engel olabilmek."


YASAL SÜREÇ SONRASI YENİDEN KİRALANACAK

Kentte özellikle 2019'un Göbeklitepe Yılı'nın ardından turist akını olduğunu ve konaklama sorununun yaşandığını dile getiren Vali Yardımcısı Çetinkaya Millet Hanı'nın turizme kazandırılması ile konaklama sorununa çözüm olunabileceğine dikkat çekerek "Göbeklitepe yılı ilan edilmesi nedeniyle Urfa’ya ciddi sayıda bir turist akını vardı. 2020'de bu artarak devam edecekti fakat pandemiden dolayı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de özellikle Urfa’da bir sıkıntı var turizm noktasında. Ama hayat normale dönecek, ümidimiz bu. Bunu sonucunda Urfa’da turizm hareketi tekrar başlayacak ve turizm başlayınca gelen misafirleri nerede konuklayacağız? İşte temel sorun bu. Urfa olarak tekli odamız az, yatak sayımız az. Olanlarda özellikle turizmin yoğun olduğu sezonlarda hiç boş değil. Turistler kimi zaman Urfa’da konaklama imkanı bulamadığı için çevre illerde kalmak zorunda kalıyorlar. Konaklama kapasitesi ihtiyacı her geçen gün artıyor. Ama en azından bu proje ile bir nebze olsun ihtiyaç karşılanmış olur. "

Vali Yardımcısı Çetinkaya projenin istihdama da katkı sunacağı gerçeğini dile getirerek, şunları söyledi:

"Orada bir otel yapacaksınız. Urfa’nın tanıtımı açısından da çok ciddi bir önemi var. Urfa’nın turizmine önemli bir katkı sunar. Bu yapılan çalışma sonucunda orada insanlar iş aş imkânı bulur orada çalışacaklar istihdam imkânı bulur. Bizler de Urfa’nın marka değerini her zaman yükseltmek istiyoruz. Tüm gayretimiz çabamız o yönde. Dolayısıyla Urfa turizmine böyle bir otel kazandırılmış olursa turizmi renklendirir. Amacımız bu hukuki sorunları çözmek. Bu çalışmaları atalarımız ve tarih adına takip ediyoruz. Yargısal süreç biter bitmez yeni bir yatırımcı bulup hemen orayı tekrar önceki kiralanma konseptine uygun turizm amaçlı bir tesis yapımı maksadıyla tekrar kiralamayı arzu ediyoruz. Bu süreci hızlandırmaya çalışıyoruz. Bizim derdimiz o alanı en iyi şekilde restore edebilmek en güzel projeyi orada uygulamak ve en güzel şekilde işletmek. Urfa’nın her tarafı değerli her tarafı kıymetli. Biz kendi eksikliklerimizi tamamlaya çalışıyoruz. El birliği ile Urfa’yı yüksek bir noktaya çıkarmaya çalışıyoruz.”

BİHA

Kaynak:

İlgili Konular :
, , , , , ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum