Sanayici ve Üniversite Birlikte Nasıl Çalışır;

Sanayici ve Üniversite Birlikte Nasıl Çalışır

ŞANLIURDA’DA AKADEMİSYENLER VE SANAYİCİLER BULUŞTU...

Harran Üniversitesi tarafından Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi firmalarına yönelik ‘Harran Üniversitesi’nin Olanaklarından Faydalanma, Farkındalık, Mali ve Teknik Desteklere Erişim Eğitimi’ toplantısı gerçekleştirildi.

Sanayici-Akademisyen-Mentör buluşmalarının yapıldığı program sayesinde hem girişimcilerin hem de bilim insanlarının ortak gayretleri ile başarı hikâyeleri yazılması hedefleniyor.

Harran Üniversitesi Teknokenti’nin çabasıyla Üniversite-Sanayi işbirliği çerçevesinde Şanlıurfa’daki girişimcilere üniversitenin sunacağı fırsatların tanıtıldığı programa; Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Şanlıurfa Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Zafer Aydın, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Şanlıurfa İl Müdürü İdris Erkeksoy, Şanlıurfa Teknokent Genel Müdürü Prof.Dr. Mehmet Hançer, akademisyenler ve sanayiciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Şanlıurfa Teknokent Genel Müdürü Prof.Dr. Mehmet Hançer, Organize Sanayi Bölgesinde yaklaşık 20’e yakın firmaya teknokent olarak ziyaret gerçekleştirdiklerini ve diğer firmalara da ziyaretlerinin devam edeceğini belirterek, “Yapmış olduğumuz bu ziyaretlerden olumlu sonuçlar aldık. Yine teknokent aracılığıyla hocalarımızı 30 firmaya 6 ay boyunca mentör olarak görevlendirdik. Arkadaşlardan gelen rapor analizlerine göre daha iyi ne yapılabilir? Yol haritamızı daha güzel nasıl çizebiliriz? Sorularına cevap verme gayreti içerisindeyiz” dedi. Eğitim, araştırma, topluma katkı, fiziki yapı gibi pek çok alanda eksikler olduğundandolayı ilk günden beri araştırma üzerinde yoğunlaştığını belirten Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, “Teknokent Müdürümüz Prof. Dr. Mehmet Hançer’in 12 yıl sanayiye yönelik yaptığı çalışmalarından ve aktarımlarından faydalanıyoruz. Özve anlamlı işleryaparak şehrimize katkıda bulunmak istiyoruz. Üniversite ve sanayi bizim için çok önemlidir. Üniversite hocaları olarak teorikte çalışmanın yanı sıra sanayiye nasıl yardımcı olacağımız konusunda da çalışmalar yapıyoruz. Tüm gelişmiş ülkelerde sanayiciler, kendi ARGE imkânlarıyla sorunu bulur, netleştirir, daraltır, sonrada üniversiteden, o netleşen sorun için yardım alır. Sanayici ve Üniversite birlikte nasıl çalışır. Her fabrikanın, kuruluşun, firmanın bir ARGE ekibinin olması lazım. Sanayi Bakanlığı teşvikler veriyor. Biz bu ARGE birimlerinin kurulması için sizlere öncü olabiliriz” diye konuştu. 

SORULAR CEVAPLANDI

İki gün süren programın ilk gününde; Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Teknokent Müdürü Prof. Dr. Mehmet Hançer; Üniversite-Sanayi işbirliği, Teknokent Müdür Yardımcısı Yunus Bal; Teknokent AR-GE Firma Destekleri, Harran Üniversitesi HÜBTAM Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kılıç; Harran Üniversitesi Teknik Analiz İmkanları, OSB/MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Cevher İlhan Cevheri; Üniversite-Sanayi İşbirliğinde Model: OSB-Meslek Yüksekokulu, ikinci gününde ise; Şanlıurfa KOSGEB Müdürlüğünce Üniversite Sanayi İşbirliği KOSGEB Destekleri, Teknokent Müdürü Prof. Dr. Mehmet Hançer; TÜBİTAK TEYDEB Destekleri, TEKNO-İŞGEM Koordinatörü M.Şükrü Sözen; Teknokent Üniversite-Sanayi İş Birliği Merkezi Programı konularında sunumlar gerçekleştirdi. Ayrıca günün sonunda yapılan Sanayici-Akademisyen-Mentör buluşmalarında sanayicilerden gelen sorular cevaplandı.

BİHA

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum