Şuski Açıklamasında Sorun Yok Dedi Ama Urfada Vatandaşlar Tedirgin;

Şuski Açıklamasında Sorun Yok Dedi Ama Urfada Vatandaşlar Tedirgin

Şanlıurfa 'da şebeke suyundaki koku vatandaşları tedirgin etmeye devam ediyor....

Şanlıurfa'da, ŞUSKİ'ye ait şebeke suyundaki koku, vatandaşları tedirgin ediyor. Kentin çeşitli bölgelerinden gelen şikayetlerde, suyun ağır bir koku yaydığı belirtiliyor.

Şanlıurfa'da son günlerde, musluklardan akan ŞUSKİ'ye ait şebeke suyunda rahatsız edici bir koku tespit edildi. Vatandaşlar, bu durumun yaklaşık 25 gündür devam ettiğini belirtiyorlar. Ancak, yetkililerden herhangi bir uyarı yapılmadığı için endişe duyduklarını ifade ediyorlar.

Bu durum karşısında vatandaşlar, suyun kokusuyla ilgili endişelerini dile getiriyorlar. Suya karışan koku, sası kokusuna benzetiliyor ve çevredeki insanları rahatsız ediyor. Şanlıurfa halkı, içme suyu olarak kullandıkları şebeke suyundaki bu değişikliğin sebebini merak ediyor ve sağlık açısından endişe duyuyor.


Bu olay, şehirde suyun kalitesi ve sağlık standartlarıyla ilgili tartışmaları da beraberinde getiriyor. Vatandaşlar, suyun temiz ve güvenli olması konusunda hassasiyet gösterilmesini ve sorunun bir an önce çözülmesini talep ediyorlar.

Şanlıurfa'nın su sorunu, şehirde yaşayanların günlük hayatını doğrudan etkileyen önemli bir mesele haline gelmiş durumda. Bu nedenle, yetkililerin bu konuya hızlı ve etkili bir şekilde müdahale etmeleri bekleniyor. ŞUSKİ'nin su kalitesiyle ilgili sürekli izleme ve denetim yapması, benzer sorunların tekrarlanmasını engellemek adına önemli bir adım atması bekleniyor.

Şanlıurfa Şuski tarafından yapılan açıklama; 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğü, Mevsimsel geçişlerde içme suyunda yaşanan kokunun insan sağlığını tehdit etmediğini ve yapılan tüm analiz sonuçlarının “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” kapsamında uygun çıktığını açıkladı.


 Son zamanlarda bazı bölgelerden gelen şikayetler üzerine titiz bir çalışma yürüten Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğü, içme suyunda yaşanan kokunun mevsimsel geçişlerden kaynaklı olduğunu açıkladı.


ŞUSKİ tarafından yapılan değerlendirmede "Uluslararası laboratuvar ortamında gerçekleşen analizlerde insan sağlığını tehdit eden bir unsura rastlanmadı." İfadelerine yer verildi.


ŞUSKİ; bölgesel kokunun giderilmesi için arıtma tesisinde daha önce bulunmayan odun bazlı toz aktif karbon dozaj prosesinin bu akşam saatlerinden itibaren devreye alındığı bilgisini de paylaştı.


ŞEHRE ULUSLARARASI STANDARTLARA UYGUN SU VERİLİYOR


ŞUSKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi.


‘’Uluslararası akredite laboratuvarımız tarafından Şanlıurfa merkez içme suyu şebekelerinden ve arıtma tesisi çıkışından alınan numunelerin analiz sonuçları “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” kapsamında uygun çıkmaktadır. Fakat yüzeysel su kaynaklarının tamamında mevsim geçişlerinde zaman zaman karşılaşılan alg(mikro bitkiler) üremesi neticesinde suda koku problemi oluşabilmektedir. Bu durum sağlık açısından bir tehdit oluşturmamakta fakat hissel ve duyusal olarak suyun lezzetini azaltmaktadır. Bu boyutta İlk defa oluşan koku problemini çözmek adına teknik ekiplerimiz tarafından; ivedilikle arıtma tesisinde daha önce bulunmayan odun bazlı toz aktif karbon dozaj prosesi kurularak bu akşam saatlerinden itibaren devreye alınmıştır.’’


Halk sağlığını ön planda tutan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğü; Uluslararası standartlara uygun “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” kapsamında uygun suyun temini için çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor.


Kaynak:

İlgili Konular :
, , , , , , , , , , ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum