Şanlıurfa'nın Uçak Sorununu Başkan Yetim TOBB Ekonomi Şurasında Gündeme Getirdi;

Şanlıurfa'nın Uçak Sorununu Başkan Yetim TOBB Ekonomi Şurasında Gündeme Getirdi

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Doğan Yetim TOBB ekonomi şurasında konuştu...

TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’na katılan ŞUTSO Başkanı Mehmet Yetim, Şanlıurfa’ya düzenlenen uçak seferlerinin azlığına değindiği konuşmasında, “Şanlıurfa'nın güzellikleriyle iş dünyasındaki potansiyelini dünyaya daha geniş bir perspektiften sunabilmek ve şehrimizin kalkınmasına destek olmak adına uçak seferlerinin artırılması hususunda desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Ekonomi Şurası dün başkent Ankara’da gerçekleştirildi.


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın başkanlığında ilgili bakanlar ile oda ve borsa başkanlarının katılımıyla yapılan toplantıya Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ŞUTSO) Mehmet Yetim de katıldı.


Toplantıda konuşan ŞUTSO Başkanı Yetim, hem depremlerden hem de yaşanan sel felaketinden büyük hasar alan Şanlıurfa'da, reel sektör firmalarının finansmana erişimde önemli sorunlar yaşadığını kaydetti.


“Devletimizden ve yetkili bakanlıklarımızdan firmalarımızın ihtiyaç duyduğu destek ve teşvik paketlerini hazırlayıp sunmalarını bekliyoruz” diyen Yetim, sözlerini şöyle sürdürdü:


“KOBİ’ler için kamu ve özel bankalardan uzun vadeli, düşük faizli kredi sağlanması, Kredi Garanti Fonu’nun kefaletine dayalı hazine destekli kredi imkânları için ise limitlerin açılması en büyük beklentimizdir.”


UÇAK SEFERLERİNİ DE GÜNDEME GETİRDİ

Şanlıurfa’nın temel sorunlarından birinin de uçak sefer sayılarının azlığı olduğunu vurgulayan Yetim, şunları söyledi:


“Şanlıurfa'da, haziran ayında 49 olan haftalık toplam uçuş sefer sayıları temmuz ayında 37’ye düşürüldü. Alınan bu kararın, şehrimizin ekonomik, sosyal, turizm ve iş dünyasındaki potansiyelini olumsuz etkileyeceği aşikardır. Şehrimizin uçak seferlerinin azaltılması turist sayısını düşürecek ve ilgili tüm sektörler için ciddi bir daralmayı da beraberinde getirecektir. Turizmin can damarı olan ulaşım noktasında yaşanan bu olumsuz durumlar, şehrimizin turizm ve iş dünyası ekseninde gelişmesine büyük darbe vurmaktadır. Şanlıurfa'nın 2 buçuk milyonluk nüfusu, hızla büyüyen ekonomisi, daha sık ve düzenli uçuş seferlerini gerektirirken, maalesef uçak seferlerindeki azalma göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir sorun teşkil etmektedir.


2023 Dünya İslam Birliği Turizm Başkenti unvanı sahibi Şanlıurfa için uçak seferlerinin tekrardan artırılması, hem yerli - yabancı turistlerin şehrimizi daha kolay ve hızlı bir şekilde ziyaret etmelerini sağlayacak, hem de turizm gelirlerimizi ve iş dünyası yatırımlarını artıracaktır. Ayrıca, iş dünyasının gelişimine katkı sağlayacak ve yatırımcıların şehrimize olan ilgisini artıracaktır. Şanlıurfa'nın güzellikleriyle iş dünyasındaki potansiyelini dünyaya daha geniş bir perspektiften sunabilmek ve şehrimizin kalkınmasına destek olmak adına uçak seferlerinin artırılması hususunda desteklerinizi bekliyoruz.”

Kaynak:

İlgili Konular :
, , , , , , , , , , ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum