TOGG mu Soğan mı Tartışmaları Kapandı Soğanın Fiyatı Düştü;

TOGG mu Soğan mı Tartışmaları Kapandı Soğanın Fiyatı Düştü

TOGG ile yarıştırılan soğanın fiyatları düşüşe geçti....

Urfa’da mutfaklarda en çok tüketilen, birçok yemekte kendisine yer bulan soğan, son günlerde de siyasetin en önemli tartışma konusu oldu. Hatta yerli üretim olan TOGG otomobilinin rakibi bile oldu ve vatandaşlar adeta “TOGG mu, soğan mı?” tartışmasına kilitlendi. Ancak bu hafta düşüşe geçen soğan fıyatları, bir nebzede olsa pazar esnafını ve vatandaşları sevindirdi.

AK Parti temsilcileri “Biz ‘TOGG’ diyoruz, adamlar ‘soğan’ diyor” sözleri ile muhalefeti, siyaseti ve gündemi soğan fiyatlarına indirgemekle eleştirirken, muhalefet ise iktidara soğan alamayan vatandaşın nasıl TOGG alacağını sorup durdu.

Hem iktidar hem de muhalefet soğan fiyatındaki söz konusu artışlar ile ilgili olarak da kendilerine göre birçok neden ileri sürerken, bu hafta pazar yerlerinde soğan fiyatlarında gözle görülür bir düşüş yaşandığına şahit olmak mümkün.

Geçen haftaya kadar 30 lirayı aşan soğan fiyatlarının, bu hafta kalitesine göre 10 liraya kadar gerilediği gözlemleniyor. Bİ-HA olarak pazar yerinde pazar esnafı ve vatandaşlarla görüşüp soğan fiyatlarının nabzını tuttuk.

Pazar esnafından Ahmet Ölmez, soğanın 10 liraya kadar düştüğünü söyledi. Geçen ay soğan fiyatlarının 30-35 liraya kadar çıkmasıyla ilgili olarak “stok yapan fırsatçıları” sorumlu tutan esnaf Ölmez, şu ifadeleri kullandı:

“Soğanların 30-35 liraya çıktığı dönemde fırsatçılar stok yapıyorlardı. Kimisi malı saklıyordu, satmıyordu. Halkımıza karşı bir hedef miydi, darbe miydi, ben de anlamadım. Halkın çoğu soğanı alamıyordu. 30-35 liraydı kilosu. Ama şu an 10 liraya kadar düştü soğan. 8 liraya kadar da soğan var.”


ÖLMEZ: STOKÇULARIN ELLERİNDE PATLADI

Soğan fiyatlarındaki düşüşü yeni mahsulün çıkmasına bağlayan ve malların stok yapanların ellerinde patladığını ileri süren genç pazar esnafı, “Yeni mahsul çıktı. Stoklar da elde patladı zaten. O stok yapanlar vardı ya, o ellerinde patladı. Yeni mahsul çıkınca düştü soğanlar. Yeni mahsul çıkmasaydı, yine soğan 30-35 lira arasındaydı. Vatandaş şu an gayet memnun, ucuz olduğuna dair sevinçlidir. Her şey alınıyor” diye konuştu.

Şu an düşüşlerin sadece soğanda olmadığını, patatesin, sebze-meyvenin fiyatlarında da düşüş yaşandığını söyleyen esnaf Ölmez, “Eskisine göre daha uygundur. Umudumuz var. İnşallah daha düşer. Vatandaş yesin” dedi.


KAYACAN: ÇOK ŞÜKÜR BU HAFTA DÜŞÜK

Elinde taşıdığı sebze-meyve arabasıyla soğan tezgahının önünde duran Münevver Kayacan isimli vatandaş da soğan fiyatlarının bu hafta düşük olduğunu söyledi. Daha önceki haftalarda soğan alamadıklarını belirten vatandaş Kayacan, “Şimdi ucuz, alıyoruz. Kilosu 10 lira. Çok şükür bu hafta düşük. Fiyatları daha düşer bence. Yenileri çıkarsa daha da düşer” diyerek fiyatlardan memnun olduğunu kaydetti.

 

KARA: 5 LİRAYA ALIYORDUK, ŞİMDİ 12 LİRAYA ALDIĞIMIZA ŞÜKÜR DİYORUZ

Asgari ücretli çalışan olduğunu vurgulayan İbrahim Halil Kara isimli vatandaş da artan soğan fiyatlarıyla dillere düşen meşhur “yiğit muhtaç olmuş kuru soğana” türküsünü hatırlattı ve şunları söyledi:

“Soğanla ilgili söylenecek tek bir söz var. Hakikaten bir türkü var, ‘yiğit muhtaç olmuş kuru soğana’. Artık o dönemdeyiz. Ama yine çok şükür geçen aya rağmen artık 12 lirayı görmeye başladık. Buna da şükür diyoruz. 5 liraya aldığımız soğanı şimdi 12 liraya şükür diyoruz. Yeni mahsulün çıkışıyla, yaz sıcaklığının başlayışıyla, üretimin artacağını düşündüğümden fiyatların biraz daha gerileyeceği kanaatindeyim ki düşecektir de. Böyle kalmaz”.

Fiyatlardaki artışın nedeni ile ilgili soruya, bunu “fırsatçılara” sormak gerektiğini söyleyen vatandaş Kara, “Fiyatların artışında bir vatandaş olarak biz de televizyonlarda izlediğimizde, iç piyasada fiyatların düşürülmemesi için tonlarca, kamyonlarca soğanın, salatalığın, domatesin imha edilişi var. İç piyasayı bozmamak için, iç piyasada fiyatı yüksek tutabilmek için. Bu da, bana göre bir oyun mudur? Evet, siyasi bir oyundur” dedi.


AYTİN: VATANDAŞ 5 KİLO ALACAĞINA BİR KİLO ALIYOR

Tezgahında biri 14 lira, diğeri de 20 lira olmak üzere, farklı kalitede iki soğan türü bulunduran pazar esnafından Enver Aytin ise fiyatların bu döneme göre aslında düşmediğini ve hala yüksek olduğunu savundu.

“Fiyatlar düşmemiş, hala biraz yüksek” diyen esnaf Aytin, neden olarak da nakliye ve işçi fiyatlarının yüksek olmasına işaret etti.  Ürünleri aldığı hal pazarı fiyatlarından memnun olmayan esnaf Aytin, “Nakliye ve işçi fiyatları yüksek. Onun için soğan fiyatları pek düşmüyor. Şu an soğan hal pazarında 12-17 lira. Bizde 20 lira. Nakliyeyle birlikte bize 18 liraya mal oluyor. 1-2 hafta sonra düşebilir. Vatandaşlar şu an şikayetçiler bizden. Vatandaş alamıyor. 5 kilo alacağına 1 kilo alıyor” diyerek sitemde bulundu.

Bİ-HA ÖZEL HABER Kaynak:

İlgili Konular :
, , , , ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum