TMMOB Şanlıurfa'dan İstifa Çağrısı;

TMMOB Şanlıurfa'dan İstifa Çağrısı

Şanlıurfa TMMOB Koordinasyon kurulundan istifa çağrısı.....

TMMOB Şanlıurfa İl Koordinasyon Kurulu, kentte yaşanan sel felaketinde sorumluluğu olan yöneticilere istifa çağrısında bulundu. Kurul, “Doğa olaylarının afete dönüşmemesi için, merkezi ve yerel yöneticileri yasayla kendine verilmiş olan görevlerini yapmaya ve sorumluluğu olan yöneticileri istifaya davet ediyoruz” açıklamasını yaptı.

ŞANLIURFA - Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şanlıurfa İl Koordinasyon Kurulu, Şanlıurfa’da yaşanan sel felaketine ilişkin basın açıklaması yaptı.

İnşaat Mühendisleri Odası Şanlıurfa İl Temsilciliği’nde yapılan açıklamayı TMMOB Şanlıurfa İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Fikret Çakır okudu.

ÇAKIR: DEPREM DE SEL DE KADER DEĞİLDİR

Selde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet ve yaralılara acil şifalar dileyen Çakır, “Deprem de sel de kader değildir. Bu olaylar ‘doğal olaylar’ olup yüzyıllardır dünyanın her yöresinde yaşanmaktadır. Bu doğa olaylarının afete dönüşmesi ise doğal bir olay değil, insanın doğaya olumsuz müdahalelerinin bir sonucudur. Yerleşim yerlerinde yaşanan sel felaketlerinin temel nedenleri, iklim değişikliğinden ziyade, plansız ve çarpık kentleşme, yetersiz altyapı ile yerel yönetimler olan belediyelerin ve belediye meclislerinin kentleri imar ve rant politikalarına teslim etmesidir” dedi.

Uzun zamandır belediyelerin ve merkezi yönetimlerin,  şehirlerin gelişimi konusunda almış oldukları kararların büyük bir kısmının kabul edilemez olduğunun defalarca dile getirildiğini vurgulayan Çakır, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Fakat uzmanların haklılığı odalarımızın uyarıları bugün en acı şekilde ortaya çıkarken, öte yandan şehri yönetenlerin acil durumlar karşısındaki acizliğini, bu güne kadar işlenmiş olan kent suçlarının sonuçlarını ve doğa ile pazarlık yapılamayacağını göstermektedir. Günlerdir yetkili kurumlar olan Meteoroloji ve AFAD tarafından sel uyarıları yapılmasına rağmen önlem alınmadığı ve bunun büyük bir felakete yol açtığı görülmüştür.”

Çakır, uzmanlar tarafından dile getirilen konuların yetkililer tarafından dikkate alınmadığı, yaşanan sel olayının taşkına ve can kayıplarına neden olduğunu vurgulayarak, “Şehirde yapılan dal-geçler, üst geçitler, tarım arazilerine yapılan kamusal yatırımlar ve ticari alanlarda bulunan kompleks projelerde TMMOB ve meslek odalarının fikir ve görüşleri alınmadan gerekli mühendislik çalışmaları yeteri kadar yapılmadığından sel ve getirdiği afet kaçınılmaz olmuştur” ifadesini kullandı.

Çakır, TMMOB Şanlıurfa İl Koordinasyon Kurulu olarak bu tarz doğa olaylarının tekrardan felakete dönüşerek can ve mal kayıplarına sebebiyet vermemesi için yetkililere çağrıda bulunarak şu maddeleri sıraladı:

-İmar planları yapılırken meslek odalarının görüşlerinin alınması ve gerektiği durumlarda imar komisyonlarında meslek odalarının temsilcilerinin bulunması sağlanmalıdır.

-Tarihi bölgelerde ve turistik alanlarda selin oluşturmuş olduğu hasarların bir an önce ortaya çıkarılması ve yeni felaketler yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.

-Tarım arazilerinin, dere yataklarının imara açılarak gerek kamusal ve gerekse ticari/konut alanları olarak yapılaşmalarına izin verilmemelidir.

-Karayolları ve belediyeler tarafından yapılan köprü, dal geç, viyadük, üst geçit gibi ulaşım projelerinin yapımında sağlıklı kentleşme için meslek odalarıyla işbirliği kurulmalıdır.

-Derelerde yapılan ve yapılması planlanan taşkın koruma projelerinin debi hesaplarının yeniden yapılarak gerekli revizyonların gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

-Drenaj, yağmur suyu, atık suyu gibi hayati önem taşıyan altyapı projelerinin şehrin nüfus projeksiyon ölçeği fen ve sağlık kuralları göz önünde bulundurularak güncellenmesi gerekmektedir.

-Ekili ve dikili alanlarda risk/zarar boyutunun bir an önce araştırılması ve tarım arazilerinde bulunan drenaj kanallarının gözden geçirilerek eksik olan bölgelere yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

-Selin etki alanında bulunan gıda imalathaneleri ve gıda depolarında bulunan gıdaların güvenliğinin bir an önce kontrol edilmesi gerekmektedir.

-Çadırlarda ve konteynerlerde yaşayan depremzedelerin durumunun bir an önce tespit edilerek fen ve sağlık açısından gerekli iyileştirmelerin yapılması gerekmektedir.

-Acil Durum Afet Planlarının yapılması gerekmektedir. Yaşanan afette dere kenarlarında bulunan yapıların temel zeminlerinde selden kaynaklı olası muhtemele risklerin oluşacağı binalarda ani oturmaların oluşabileceği acilen bu yapıların zeminlerinde jeolojik etüt çalışmalarının yapılması gerekmektedir.

-Deprem ve sel sonrası mevcut yapıların risk haritalarının zaman kaybetmeden hazırlanması, ağır hasarlı olarak tespit edilen yapıların selden olumsuz anlamda etkilendikleri düşünülerek bir an önce yıkım işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

İSTAFA ÇAĞRISI

TMMOB Şanlıurfa İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Fikret Çakır, sel felaketinde sorumluluğu bulunanları istifaya çağırarak, “Doğa olaylarının afete dönüşmemesi için, merkezi ve yerel yöneticileri yasayla kendine verilmiş olan görevlerini yapmaya ve sorumluluğu olan yöneticileri istifaya davet ediyoruz” diye açıklamasını tamamladı.

Kaynak:

İlgili Konular :
, , , , , , , ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum