Başkan Canpolat Yeni Urfa için Yeni Hedef;

Başkan Canpolat Yeni Urfa için Yeni Hedef

Şanlıurfa Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat Yeni Urfa için yeni hedef...

Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba ‘nın Şanlıurfa Belediye Başkanlığı döneminde 2010’da Dağeteği imara açılmış ve ‘Yeni Urfa’ olarak tanıtılmıştı.

Burada kendi personeli için 300 konut üreten Belediye, gerekli altyapı götürülmediği için Müteahhitleri, inşaat firmalarını buraya çekmeyi başaramamıştı.

Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, yürüttükleri çalışmaları Vali Salih Ayhan’a ve Haliliye Kaymakamı Serap Özmen Çetin’e yerinde anlatırken, Dağeteği bölgesinde 10 bin konutun yükseleceğini söyledi.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ve Haliliye Kaymakamı Serap Özmen Çetin’i ağırladı.

Vali Ayhan ve beraberindekiler ilk olarak Geleneksel El Sanatları Merkezi’ni (GESEM) gezdi,  ahşap oymacılığı, bakır işleme, tespihçilik ve culhacılıkla ilgili bilgi aldı.

GESEM’deki ziyaretlerin ardından heyet, Ahmet Yesevi Mahallesinde çalışmalarda sona gelinen ve 10 bin metrekare alan üzerinde inşa edilen Sosyal Yardım Kompleksi ve Semt Pazarı bulunan projeyi inceledi. Başkan Canpolat, projeyle ilgili bilgi vererek, içerisinde Aşevi, Glutensiz Ekmek Fırını, Sosyal Market ve Giyim Market bulunan Kompleks ile bölgenin sosyal yardım talebinin karşılanacağını ifade etti.

“HEM ÜRETİYOR HEM HİZMETE SUNUYORUZ”

Projeleri incelemeye Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü bünyesindeki atölyeler ile devam eden Vali Ayhan, Kaymakam Çetin ve Başkan Canpolat, ustalar tarafından üretilen kamelya, piknik masası ve banklarla ilgili bilgi aldı. Belediye bünyesinde üretilen kamelya, masa ve banklarla dışa bağlılığın azaldığını belirten Başkan Canpolat, Haliliye’nin geleceğini düşündüklerini ve üreten bir belediye için çalışmalarını sürdürdüklerini vurguladı.

Başkan Canpolat, ”Üreten bir Haliliye olacağımızı ifade etmiştik. Şu anda üreten bir belediye olduk. Gerek kamelyalarımız, gerek banklarımız, gerek salıncaklarla ilgili artık dışarıdan satın almıyoruz, kendimiz üretiyoruz.” dedi.

AZ ZAMANDA ÇOK İŞ

Haliliye Belediyesi’nin kurumsal yapısıyla geleceğe koşan bir belediye olduğunu söyleyen Vali Salih Ayhan ise, gözlemlerini şöyle anlattı:

“İnsanın olduğu, hayatın olduğu belediyelerimiz vardır. Yani temel insani hizmetler temizlik, alt yapı, çevre bu konuların merkezinde belediyeler vardır. Normal kamu hizmetlerini sunarken tabi bunu sadece parayla olmadığını görmek lazım. Az önce başkan bey de söyledi üreten belediye, hizmet sunarken hizmetin sunma şekli metoduysa çok önemli. Piyasa da bu işler yapılıyor, alınmaz mı alınır ama kendi ihtiyaçlarını kendisi üretmesi, hem sanat erbabı yetiştiriyor hem istihdam sağlıyor hem de kendi ihtiyaçlarını buna göre planlıyor. Bakıyorum stokları dolu, harıl harıl üretim var. Bunlar çok değerli. Bir tarafında işin sadece hizmet boyutundan öte birde istihdam boyutu, üretim boyutu var. Haliliye Belediye’mizin daha önceki hizmetlerini gezdik. Belediye başkanıma teşekkür ediyorum, ekibine teşekkür ediyorum, çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu iş bir ekip işidir, bir ve beraber olmaktır, heyecanla olmaktır. Haliliye Belediyesi’nde bu heyecanı görmek beni mutlu ediyor. Aynı şekilde diğer 13 belediyemiz de üretiyor ama Haliliye Belediye’miz biraz daha bu işi hem üretiyor hem hizmeti sunuyor. Belediyecilik tarihi Haliliye’nin kısa ama baktığımda çok kurumsal. Sanki böyle otuz, kırk, elli yıllık bir hikayesi var gibi geçmişinde görebilmekteyim, bu da üstüne koya koya geriye sayan değil hızlı bir şekilde ileriye koşan bir belediye anlayışı” 

DAĞETEĞİ’Nİ YAPILAŞMAYA HAZIRLIYORUZ

Vali Ayhan ve beraberindeki heyet, daha sonra Belediye bünyesindeki Millet Evlerinde kadınların el emeği olan ürünlerin sergisine katıldı. Burada sergi alanını gezen ve ürünleri inceleyen heyet, kadınlara çalışmalarında başarılar diledi. Spor kurslarında eğitim alan Haliliyeli gençlerle de bir araya gelen Vali Ayhan, katıldıkları müsabakalarda kente madalyalar ile dönen şampiyon sporcuları tebrik etti. Canpolat, Vali Ayhan ve beraberindekilerle birlikte Dağeteği bölgesinde devam eden sathi kaplama asfalt çalışmalarını inceledi. ‘Söz verdikleri gibi kırsal mahallelerde asfalt çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Başkan Canpolat, şunları kaydetti:

“Sayın Valimizle bölgemizdeki imarlı alandayız. Bir taraftan konut istihdamına destek amaçlı yeni yollar açıyoruz, bir taraftan stabilize çalışmaları, asfalt işlemlerimizi yapıyoruz. Germuş Köyünün asfaltının ilk startını Valimizle birlikte vermiş olduk. Hedefimize, en az 10 bin konut diyerek çıkmıştık. İnşallah burada 10 bin konut yükselecek. Kırsalda da en az 50 köy asfaltlanacak demiştik, çok şükür şu anda 10 köyümüzü tamamladık ve etap etap köy içi asfalt çalışmalarımız devam ediyor. Katılımlarından dolayı Sayın Valimize ve Kaymakamımıza teşekkür ediyorum”

Kaynak:

İlgili Konular :
, , , , , , , ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum