Şanlıurfa'da İhtiyacı olan Başvursun Aylık 5150 TL Verilecek Başvurular E-Devletten..;

Şanlıurfa'da İhtiyacı olan Başvursun Aylık 5150 TL Verilecek Başvurular E-Devletten..

SGK kadın istihdamı için harekete geçti. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kadın istihdamını artırmak ve kadın çalışanların kayıt dışı istihdamını engellemek amacıyla başlatılan ve Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen "Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesiden, Şanlıurfa'da 450 kadın işveren yararlandı. Projeden faydalanan kadınlara aylık 5 bin 150 liralık destek veriliyor....

Şanlıurfa'da ihtiyacı olanlar başvursun aylık 5150 TL nakdi yardım. Women-up projesiyle desteklenecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kadın istihdamını artırmak ve kadın çalışanların kayıt dışı istihdamının önüne geçmek için Avrupa Birliği (AB) destekli "Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi" hayata geçirildi. Women-Up projesinden 4 bin kadın girişimci faydalandı. Projeden faydalanan kadınlara aylık 5 bin 150 liralık destek veriliyor. Projeye başvurular e-Devlet üzerinden alınıyor. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu ve diğer kanunlarla kadınlara yönelik birçok pozitif ayrımcılık yapıldı. Türkiye'de kadın istihdamını artırmak için yapılan düzenlemeler ile 2002 yılında yaklaşık 1 milyon olan kadın sigortalı sayısı 2021 yılının Kasım ayında 5.1 milyona ulaştı.

ŞANLIURFA'DA 450 KADIN İŞVERENE KAYNAK AKTARILDI

'Anneler İşe Çocuklar Kreşe' ve 'Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi' projelerine bir yenisi daha eklendi. 29,5 milyon euroluk bütçeye sahip Women-Up projesiyle kadınlara mali destek veriliyor.

7 ilde uygulanan proje kapsamında kadın girişimcilere ait küçük ölçekli ve genç işletmelerde kayıtlı kadın istihdamının desteklenmesi ve kadınlarda kayıt dışı istihdam oranının azaltılması amaçlanıyor. Kadın girişimcilerin açtığı genç işletmelerden en fazla 9 işçi çalıştıran ve ilave olarak kadın sigortalı istihdam eden işverenler projenin hedef kitlesini oluşturuyor. Bu kapsamda 4 bin kadın işveren ve bu işverenlerin işe aldığı 4 bin kadın işçi projeden fayda sağladı. Bu kişilere en fazla 20 ay sürecek şekilde her ay net asgari ücrete kadar destek veriliyor. Projeden Ankara'da 800, İstanbul'da bin, Samsun'da 400, Aydın'da 400, Denizli'de 500, Şanlıurfa'da 450 ve Kahramanmaraş'ta 450 kadın işverene kaynak aktarıldı.

Kaynak:

İlgili Konular :
, , , , , , , , , , ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum