HÜdapar Şanlıurfa Başkanı Emin Özaslan, Kentsel Dönüşümde Verilen Sözler Tutulmadı;

HÜdapar Şanlıurfa Başkanı Emin Özaslan, Kentsel Dönüşümde Verilen Sözler Tutulmadı

Şanlıurfa Hüdapar il Başkanı Emin Özaslan Kentsel Dönüşümü bekleyen Yeşildirek mahallesini gündeme taşıdı....

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, 20 yıldır kentsel dönüşümü bekleyen Yeşildirek Mahallesi sakinlerini ziyaret ederek sorun ve sıkıntılarını dinledi.

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, cuma günleri Şanlıurfa'nın sorunlarını gündeme getirmeye ve bu sorunlarla ilgili çözüm önerilerini paylaşmaya devam ediyor.

Özaslan, bu hafta Yeşildirek Mahallesindeki arsa ile takas edilen ve defalarca projesi değiştirilen Eyyüp Nebi Sabır Evleri'ni inceledi.

KİBRİT KUTUSU GİBİ EVLER YAPILDI

Özaslan, "Büyükşehir Belediyesi'nin, Şanlıurfa Yeşildirek Mahallesi'ndeki arsa ile takas ettiği yer burası.  Bir kısmı turizm amacıyla tadilattan geçirilmiş ve büyük bir kısmı ise atıl durumdadır. Siz turist olsanız gelip burada kalır mısınız? Yıllar önce Eyyüpnebi etrafındaki evleri boşaltmak için TOKİ tarafından bir proje yapılıyor. Proje ilk yapıldığı zaman; 300 metrekare ahır ve o ahırların üzerinde evler yapılacaktı. Fakat ne olduysa proje defalarca değiştirildi ve ortaya kibrit kutusu gibi evler çıktı" diye konuştu.

Atıl durumdaki evlerin yeni evli çiftlere makul bir fiyata satılması önerisinde bulunan Özaslan,"Eğer orada atıl durumda olan evleri değerlendirmek istiyorsanız, oradaki köyde ikamet eden yeni evli gençlere 150 bin TL gibi makul bir fiyat karşılığında satın. Onlarda ev sahibi olsun” dedi.

VERİLEN SÖZLER TUTULMADI

Yaklaşık 20 yıldır kentsel dönüşüm projesinde olan Haliliye ilçesine bağlı Yeşildirek Lahalle sakinlerini ziyaret eden Özaslan, Yeşildirek Mahallesindeki halka ait arsanın şehre 100 km uzaklıkta ve yıllardır atıl durumda olan TOKİ'nin yapmış olduğu 'Eyyüp Nebi Sabır Evleri' ile takas edildiğine dikkat çekti.

Yaklaşık 20 yıldır kentsel dönüşümü bekleyen Yeşildirek mahalle sakinleri, 50-60 yıllık evlerin olduğunu ve bu evlerin neredeyse üzerlerine yıkılacağını ifade etti.

Özaslan, "Her gelen başkan söz verdi. Verilen sözler tutulmadı. Mahalle sakinleri 20 yıldır ne evinin tadilatını yapabiliyor, ne satabiliyor, ne de yıkıp yeniden yapabiliyor. Sürekli kentsel dönüşüm başlayacak diyorlar. Buradan sesleniyoruz; yapmayacaksanız açık açık söyleyin 'biz yapmıyoruz.'  O zaman imar planında değişiklik yapın.  'Herkes kendi evini istediği gibi yapabilir, yıkıp yeniden imar edebilir.'  deyin. Ya bunun ruhsatını verin ya da buranın kentsel dönüşümünü sağlayın" çağrısında bulundu.

HALKIN ARSASI ATIL PROJEYLE TAKAS EDİLDİ

 

Halkın kaynaklarının heba edildiğini ileri süren Özaslan, "Büyükşehir Belediyesi, şehrin göbeğindeki bir arsayı şehre 100 km uzaklıktaki Eyyüpnebi'de yıllar önce TOKİ tarafından yapılan ve atıl durumda olan bir projeyle takas etti. Bu arsa neden mahalle sakinleri için kullanılmadı?" diye sordu.

HALKIN ARSASI TOKİ'YE FEDA EDİLİYOR

Mahalle sakinlerine ait olan arsanın TOKİ'ye feda edildiğini iddia aden Özaslan, "Eğer sizin derdiniz TOKİ'nin oradaki zararını karşılamaksa, Hazine Bakanlığı TOKİ'nin zararını karşılasın. Neden halkın arsası TOKİ'ye feda ediliyor? Şehrin göbeğindeki bir arsa halkın değil de, belediye başkanının kendi arsası olsaydı, atıl bir projeyle takas eder miydi, etmez miydi?  Bunun cevabını versin" ifadesini kullandı.


Kaynak:

İlgili Konular :
, , , , , , , ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum